Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia "Liczą się ludzie" w Czubinie

Osoby kontaktowe w sprawie Warsztatu Terapii zajęciowej:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie: p. Piotr Kalbarczyk, tel. (22) 738 15 05;
  • Warsztat Terapii Zajęciowej Krajowego Stowarzyszenia "Liczą się ludzie" Czubin 13, 05-840 Brwinów tel. tel. (22) 729-57-53, mail: wtzczubin@liczasieludzie.com

Warsztat Terapii Zajęciowej w Czubinie funkcjonuje od 1 marca 2002 roku. Terapią Zajęciową obejmuje 30 uczestników.
Dzięki życzliwości władz Powiatu Pruszkowskiego doszło do zorganizowania Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz użyczenia pomieszczeń na parterze w zabytkowym Pałacyku znajdującym się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Czubinie.

Warsztat jest placówką wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy wymagają pomocy w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych.

Terapia zajęciowa odbywa się w następujących pracowniach:

- Plastycznej - uczestnicy posługują się typowymi materiałami jak: farby plakatowe, akwarelowe, olejne i farby przeznaczone do szkła. Przy użyciu odpowiednich technik i wyżej wymienionych materiałów w pracowni plastycznej powstają następujące produkty: obrazy olejne, szkło malowane (butelki, wazony, szkatułki) wykonuje się także kompozycje w szkle z materiału o różnej fakturze (ziarna, zioła, minerały) a także ikebany z wykorzystaniem np. suszonych kwiatów, karty świąteczne i okolicznościowe.

- Rękodzieła - uczestnicy uczą się malować na różnego rodzaju materiale np. deski, szkło. Wycinają wzory, wydzierają, zagniatają i poznają sztukę odpowiedniego przyklejania materiałów. Zapoznają się ze sposobem właściwego posługiwania się igłą, uczą się szyć i haftować wzory na płótnie.

- Gospodarstwa domowego - uczestnicy zapoznają się z obsługą urządzeń kuchennych tj. mikrofala, piecyk elektryczny, krajalnica, mikser, zmywarka. Uczą się planować jadłospis z dostępnych surowców, gotować posiłki złożone z jednego dania i deseru. Poznają sztukę nakładania porcji na talerze oraz odpowiedniego podania ich do stołu.

- Muzyczno-komputerowej - uczestnicy zapoznają się z podstawą obsługi komputera, tworzą prostą grafikę komputerową w programie Corel, nagrywają płyty CD i DVD, uczą się obsługi drukarki, ksero, laminatora i bindownicy, pracują na poszczególnych programach z pakietu Microsoft Office.

- Botaniczno-bukieciarskiej - uczestnicy poznają topografię terenu, dbają o skalniaki i kwiaty. Uczą się rozpoznawać poszczególne rodzaje roślin, ich nazewnictwo oraz sposób pielęgnacji. Zapoznają się ze sposobem posługiwania się narzędziami ogrodniczymi. Wykonują także prace na materiale dydaktycznym - tworzą kompozycje kwiatowe z różnego rodzaju materiałów wtórnych tj. suszone kwiaty, zioła, kasztany, żołędzie i jarzębina.

W Warsztacie organizowane są różnego rodzaju imprezy integracyjne, wycieczki, pikniki, wyjazdy do kina i teatru. Raz w roku organizowany jest wyjazd kilkudniowy połączony ze zwiedzaniem i poznaniem nowych miejsc przez uczestników.

Podstawowym celem zajęć jest podtrzymanie i rozwijanie umiejętności uczestników w zakresie samodzielnego życia oraz podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pruszkowie

Osoby kontaktowe w sprawie Warsztatu Terapii zajęciowej:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie: p. Piotr Kalbarczyk, tel. (22) 738 15 05;
  • Warsztat Terapii Zajęciowej " Ognisko" ul. 3 maja 56, 05-800 Pruszków, tel.: (22) 758-67-82, mail: wtz@psoni.pruszkow.pl,

Warsztat Terapii Zajęciowej " Ognisko" powstał w 1994r. Obecnie Warsztat mieści się w Pruszkowie przy ul. 3 maja 56.

Warsztat jest placówka pobytu dziennego. Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00. Placówka zapewnia terapie i opiekę 40 osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Prowadzona jest terapii zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Odbywa się ona w grupach pięcioosobowych w sześciu pracowniach terapeutycznych:

- pracownia dziewiarska,
- pracownia umiejętności społecznych,
- pracownia plastyczna,
- pracownia gospodarstwa domowego,
- pracownia techniczna,
- pracownia gospodarcza,
- pracownia multimedialna.

W ramach zajęć w warsztacie rozwijane są u uczestników:

- umiejętności życia codziennego (trening ekonomiczny, trening higieny, trening pielęgnowania zieleni. itp.).

- adaptacja do życia w środowisku społecznym (trening umiejętności interpersonalnych, trening rozwiązywania konfliktów, trening zachowania w sytuacjach trudnych i niespodziewanych).

- rozwijanie psychofizycznych umiejętności niezbędnych w pracy (trening pracy zespołowej, organizowanie stanowiska pracy itp.).

Uczestnicy WTZ "Ognisko" biorą udział w szeregu imprez dla osób niepełnosprawnych jak również mieszkańców okolicznych miejscowości (np.: przegląd twórczości, wystawy, rajdy rowerowe, pikniki).

Organizowane są także wycieczki jedno i wielodniowe mające charakter uspołeczniający, edukacyjny, integracyjny i krajoznawczy.

W ośrodku działa sekcja Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych "Dzikie Żbiki", które ma na swoim koncie udział w wielu imprezach sportowych.

Podsumowując, Warsztat Terapii Zajęciowej " Ognisko" w Pruszkowie zgodnie ze swoimi założeniami realizuje zadania mające na celu usamodzielnienie i rozwój umiejętności społecznych uczestników.