Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

działalność dziennego Domu Seniora

Utworzono dnia 20.03.2019

W ramach funkcjonowania Dziennego Domu „Senior+” w Pruszkowie  seniorzy uczestniczą w szeregu zajęć i warsztatów.

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Seniorzy aktywnie uczestniczą  w warsztatach terapii zajęciowej. W ramach zajęć
z arteterapii realizowane są następujące cele: usprawnianie oraz poprawa sprawności manualnej, rozwijanie aktywności twórczej, doskonalenie takich cech jak: cierpliwość, dokładność, precyzja, stwarzanie możliwości do samorealizacji poprzez środki artystyczne, poznanie różnych technik plastycznych, materiałów oraz sposobów łączenia ich, pobudzanie wyobraźni twórczej, fantazji, kreatywności, rozwijanie zainteresowań plastycznych, motywowanie do estetycznego i starannego wykonania zadania, integracja grupy, uczenie spędzania wolego czasu w sposób twórczy.  Seniorzy tworzą m.in.: ozdobne kwiaty, dekoracje,  koszyki z wikliny papierowej czy też stroiki i wianki świąteczne. Prowadzona jest także biblioterapia, filmoterapia i ludoterapia, która pozwala na ćwiczenie pamięci, koncentracji i spostrzegawczości m.in.: podczas gry
w kalambury, scrabble, warcaby, karty i inne gry planszowe, logiczne, quizy, zagadki itp.

TRENING KULINARNY

W ramach treningu kulinarnego seniorzy kształtują postawę zaradności i umiejętności funkcjonowania w grupie, nabywają umiejętności pracy zespołowej i odpowiedzialności za wykonywane zadania (gotowania, pieczenia). Uczą się przygotowywania prostych potraw, deserów, ciast, sałatek itp.

AKTYWIZACJA RUCHOWA

W ramach aktywizacji ruchowej seniorzy korzystają z ogólnie dostępnej sali ćwiczeń wyposażonej m.in.: w rowery stacjonarne, rotory do ćwiczeń kończyn górnych
i dolnych, orbitrek, stepper, twister, tasmy rehabilitacyjne), uczestniczą w gimnastyce usprawniającej oraz indywidualnych zajęciach z fizjoterapeutą (dwa razy w tygodniu),  pracują w ogrodzie oraz chodzą na spacery plenerowe.

 ZAJĘCIA EDUKACYJNE 

W ramach zajęć edukacyjnych seniorzy nabywają nową wiedzę i umiejętności
m.in.: na temat zdrowego żywienia, orzecznictwa o niepełnosprawności, bezpieczeństwa czy dbania o siebie. Uczestniczą także w warsztatach komputerowych, podczas których uczą się obsługi komputera oraz korzystania z Internetu.

 

Seniorzy aktywnie uczestniczą we wszystkich zajęciach, wymieniając
się doświadczeniami w różnym zakresie i o różnej tematyce. W ramach aktywności własnej poszerzają wiedzę i umiejętności, które zdobywają na zajęciach i warsztatach, wymieniają się doświadczeniami.

Dzienny Dom Seniora - zajęcia

Utworzono dnia 20.03.2019, 11:33