Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty Terapii Zajęciowej

  1. Warsztat Terapii Zajęciowej Krajowego Stowarzyszenia "Przyłącz Się do Nas" w Czubinie

Osoby kontaktowe w sprawie Warsztatu Terapii zajęciowej:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie: p. Piotr Kalbarczyk, tel. (22) 738 15 05;
  • Warsztat Terapii Zajęciowej Krajowego Stowarzyszenia "Przyłącz Się do Nas" Czubin 13, 05-840 Brwinów tel. tel. (22) 729-57-53 Kierownik: p. Agnieszka Dmoch

Warsztat Terapii Zajęciowej w Czubinie funkcjonuje od 1 marca 2002 roku. Terapią Zajęciową obejmuje 25 uczestników. Warsztat powstał przy Krajowym Stowarzyszeniu "Przyłącz Się Do Nas", które działa na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Błonia od 2002 roku.

Dzięki życzliwości władz Powiatu Pruszkowskiego doszło do zorganizowania Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz użyczenia pomieszczeń na parterze w zabytkowym Pałacyku znajdującym się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Czubinie. Równie znaczącym organem mającym wkład w powstanie placówki jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego Oddział Mazowiecki zapewnił środki finansowe na adaptację i wyposażenie obiektu oraz będzie finansował realizację działalności rehabilitacyjnej Warsztatu.

Warsztat jest placówką wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy wymagają pomocy w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych.

Terapia zajęciowa odbywa się w następujących pracowniach:

- Plastycznej - uczestnicy posługują się typowymi materiałami jak: farby plakatowe, akwarelowe, olejne i farby przeznaczone do szkła. Przy użyciu odpowiednich technik i wyżej wymienionych materiałów w pracowni plastycznej powstają następujące produkty: obrazy olejne, szkło malowane (butelki, wazony, szkatułki) wykonuje się także kompozycje w szkle z materiału o różnej fakturze (ziarna, zioła, minerały) a także ikebany z wykorzystaniem np. suszonych kwiatów, karty świąteczne i okolicznościowe.

- Rękodzieła - uczestnicy uczą się malować na różnego rodzaju materiale np. deski, szkło. Wycinają wzory, wydzierają, zagniatają i poznają sztukę odpowiedniego przyklejania materiałów. Zapoznają się ze sposobem właściwego posługiwania się igłą, uczą się szyć i haftować wzory na płótnie.

- Gospodarstwa domowego - uczestnicy zapoznają się z obsługą urządzeń kuchennych tj. mikrofala, piecyk elektryczny, krajalnica, mikser, zmywarka. Uczą się planować jadłospis z dostępnych surowców, gotować posiłki złożone z jednego dania i deseru. Poznają sztukę nakładania porcji na talerze oraz odpowiedniego podania ich do stołu.

- Muzyczno - komputerowej - uczestnicy zapoznają się z podstawą obsługi komputera, tworzą prostą grafikę komputerową w programie Corel, nagrywają płyty CD i DVD, uczą się obsługi drukarki, ksero, laminatora i bindownicy, pracują na poszczególnych programach z pakietu Microsoft Office.

- Botaniczno - bukieciarskiej - uczestnicy poznają topografię terenu, dbają o skalniaki i kwiaty. Uczą się rozpoznawać poszczególne rodzaje roślin, ich nazewnictwo oraz sposób pielęgnacji. Zapoznają się ze sposobem posługiwania się narzędziami ogrodniczymi. Wykonują także prace na materiale dydaktycznym - tworzą kompozycje kwiatowe z różnego rodzaju materiałów wtórnych tj. suszone kwiaty, zioła, kasztany, żołędzie i jarzębina.

W Warsztacie organizowane są różnego rodzaju imprezy integracyjne, wycieczki, pikniki, wyjazdy do kina i teatru. Raz w roku organizowany jest wyjazd kilkudniowy połączony ze zwiedzaniem i poznaniem nowych miejsc przez uczestników. Nasza placówka od roku 2005 organizuje również Rajd Rowerowy i Pieszy odbywający się na terenie powiatu pruszkowskiego.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzona jest również rehabilitacja.

Podstawowym celem zajęć jest podtrzymanie i rozwijanie umiejętności uczestników w zakresie samodzielnego życia oraz podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

  1. Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pruszkowie

Osoby kontaktowe w sprawie Warsztatu Terapii zajęciowej:

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie: p. Piotr Kalbarczyk, tel. (22) 738 15 05;
  • Warsztat Terapii Zajęciowej " Ognisko" ul. 3 maja 56, 05-800 Pruszków, tel: (22) 758-67-82
    Kierownik: p. Aneta Jaworska

Warsztat Terapii Zajęciowej " Ognisko" powstał w 1994r. Obecnie Warsztat mieści się w Pruszkowie przy ul. 3 maja 56.

Warsztat jest placówka pobytu dziennego. Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00. Placówka zapewnia terapie i opiekę 30 osobą niepełnosprawnym intelektualnie. Prowadzona jest terapii zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Odbywa się ona w grupach pięcioosobowych w sześciu pracowniach terapeutycznych:

- pracownia dziewiarska,
- pracownia umiejętności społecznych,
- pracownia plastyczna,
- pracownia gospodarstwa domowego,
- pracownia techniczna ze stanowiskiem uzawodnienia,
- pracownia gospodarcza,
- pracownia multimedialna.

W ramach zajęć w warsztacie rozwijane są u uczestników:

- umiejętności życia codziennego (trening ekonomiczny, trening higieny, trening pielęgnowania zieleni. itp.).

- adaptacja do życia w środowisku społecznym ( trening umiejętności interpersonalnych, trening rozwiązywania konfliktów, trening zachowania w sytuacjach trudnych i niespodziewanych).

- rozwijanie psychofizycznych umiejętności niezbędnych w pracy (trening pracy zespołowej, organizowanie stanowiska pracy itp.).

Uczestnicy WTZ "Ognisko" biorą udział w szeregu imprez dla osób niepełnosprawnych jak również mieszkańców okolicznych miejscowości ( np.: przegląd twórczości, wystawy, rajdy rowerowe, pikniki).

Organizowane są także wycieczki jedno i wielodniowe mające charakter uspołeczniający, edukacyjny, integracyjny i krajoznawczy.

W ośrodku działa sekcja Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych "Dzikie Żbiki", które ma na swoim koncie udział w wielu imprezach sportowych.

Podsumowując, Warsztat Terapii Zajęciowej " Ognisko" w Pruszkowie zgodnie ze swoimi założeniami realizuje zadania mające na celu usamodzielnienie i rozwój umiejętności społecznych uczestników.

www
e-mail: psouukolowpruszkowie@wp.pl