Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wycieczka do Starych Jabłonek

Utworzono dnia 18.06.2024

WYCIECZKA DO STARYCH JABŁONEK

W dniach 3.06.2024 r. - 4.06.2024 r. uczestnicy Dziennego Domu „Senior +” w Pruszkowie brali udział w wycieczce krajoznawczej do Starych Jabłonek (jest to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim).

 

W poniedziałek wczesny rankiem ruszyliśmy w trasę.

Pierwszą atrakcją przewidzianą w programie wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Muzeum Budownictwa  Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. Uczestnicy wycieczki podziwiali różnorodne obiekty architektury wiejskiej z Warmii, Mazur i Powiśla, zapoznając się z ich historią. Szczególny zainteresowaniem cieszyły się, m.in. zagrody
z chałupami, drewniany kościół z dzwonnicą oraz wiejska szkoła z XIX wieku. Miejsce
to zachwyciło naszych Seniorów, obudziło wspomnienia młodości oraz dzieciństwa na wsi.

Po krótkim odpoczynku oraz obiedzie w Karczmie oferującej regionalne przysmaki ruszyliśmy do Starych Jabłonek do hotelu Anders, gdzie na uczestników wycieczki czekała możliwość spędzenia czasu w cichej i spokojnej okolicy położonej nad jeziorem w sercu legendarnych Lasów Taborskich. Co ciekawe Monumentalne Sosny Taborskie, rosną tylko w tym jednym miejscu na świecie i sprawiają, że panujący tu klimat jest wyjątkowy.

Kolejną atrakcją tego dnia była kolacja przy ognisku i muzyce, która była okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Następnego dnia rano Seniorzy mieli możliwość zrelaksowania się (m.in. na plaży, położonej nad malowniczym jeziorem Szeląg Mały) oraz odkrywania uroków przyrody. Zapach sosen, malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze, śpiew ptaków sprawiły, że była to idealna okazja do odprężenia się.

Kolejno w programie wycieczki miejsce miał rejs kanałem Elbląskim ze Starych Jabłonek do Ostródy. 18-kilometrowa trasa zwana jest Szlakiem Szeląga i wiedzie przez 4 jeziora: Jezioro Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg Wielki i Szeląg Mały. Statek dwukrotnie pokonał śluzy: w Ostródzie i Małej Rusi oraz wymurowany z cegły tunel łączący Szeląg Wielki z Szelągiem Małym. Podczas 2 i pół godzinnego rejsu Seniorzy mieli możliwość obserwowania niezwykle urzekającego krajobrazu, który ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego.
Po krótkim odpoczynku oraz przerwie na lody zmęczeni ale zadowoleni wyruszyliśmy
do Pruszkowa.

Wycieczka zdecydowanie sprawiła nam dużo radości oraz wzmocniła nasze więzi.

Wycieczka do Starych Jabłonek

Utworzono dnia 18.06.2024, 13:24

W dniach 3.06.2024 r. - 4.06.2024 r. uczestnicy Dziennego Domu „Senior +” w Pruszkowie brali udział w wycieczce krajoznawczej do Starych Jabłonek (jest to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim).