Menu górne

Wyszukiwanie

Warsztat Terapii Zajęciowej Krajowego Stowarzyszenia "Przyłącz Się do Nas" w Czubinie

Osoba kontaktowa w sprawie Warsztatów Terapii zajęciowej:

Piotr Kalbarczyk (22) 738 15 05.

Warsztat Terapii Zajęciowej Krajowego Stowarzyszenia "Przyłącz Się do Nas" Czubin 13, 05-840 Brwinów

tel. (22) 729-57-53
Kierownik: Pani Agnieszka Dmoch

Warsztat Terapii Zajęciowej w Czubinie funkcjonuje od 1 marca 2002 roku. Terapią Zajęciową obejmuje 25 uczestników. Warsztat powstał przy Krajowym Stowarzyszeniu "Przyłącz Się Do Nas", które działa na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Błonia od 2002 roku.

Dzięki życzliwości władz Powiatu Pruszkowskiego doszło do zorganizowania Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz użyczenia pomieszczeń na parterze w zabytkowym Pałacyku znajdującym się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Czubinie. Równie znaczącym organem mającym wkład w powstanie placówki jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego Oddział Mazowiecki zapewnił środki finansowe na adaptację i wyposażenie obiektu oraz będzie finansował realizację działalności rehabilitacyjnej Warsztatu.

Warsztat jest placówką wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, którzy wymagają pomocy w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych.

Terapia zajęciowa odbywa się w następujących pracowniach:

- Plastycznej - uczestnicy posługują się typowymi materiałami jak: farby plakatowe, akwarelowe, olejne i farby przeznaczone do szkła. Przy użyciu odpowiednich technik i wyżej wymienionych materiałów w pracowni plastycznej powstają następujące produkty: obrazy olejne, szkło malowane (butelki, wazony, szkatułki) wykonuje się także kompozycje w szkle z materiału o różnej fakturze (ziarna, zioła, minerały) a także ikebany z wykorzystaniem np. suszonych kwiatów, karty świąteczne i okolicznościowe.

- Rękodzieła - uczestnicy uczą się malować na różnego rodzaju materiale np. deski, szkło. Wycinają wzory, wydzierają, zagniatają i poznają sztukę odpowiedniego przyklejania materiałów. Zapoznają się ze sposobem właściwego posługiwania się igłą, uczą się szyć i haftować wzory na płótnie.

- Gospodarstwa domowego - uczestnicy zapoznają się z obsługą urządzeń kuchennych tj. mikrofala, piecyk elektryczny, krajalnica, mikser, zmywarka. Uczą się planować jadłospis z dostępnych surowców, gotować posiłki złożone z jednego dania i deseru. Poznają sztukę nakładania porcji na talerze oraz odpowiedniego podania ich do stołu.

- Muzyczno - komputerowej - uczestnicy zapoznają się z podstawą obsługi komputera, tworzą prostą grafikę komputerową w programie Corel, nagrywają płyty CD i DVD, uczą się obsługi drukarki, ksero, laminatora i bindownicy, pracują na poszczególnych programach z pakietu Microsoft Office.

- Botaniczno - bukieciarskiej - uczestnicy poznają topografię terenu, dbają o skalniaki i kwiaty. Uczą się rozpoznawać poszczególne rodzaje roślin, ich nazewnictwo oraz sposób pielęgnacji. Zapoznają się ze sposobem posługiwania się narzędziami ogrodniczymi. Wykonują także prace na materiale dydaktycznym - tworzą kompozycje kwiatowe z różnego rodzaju materiałów wtórnych tj. suszone kwiaty, zioła, kasztany, żołędzie i jarzębina.

W Warsztacie organizowane są różnego rodzaju imprezy integracyjne, wycieczki, pikniki, wyjazdy do kina i teatru. Raz w roku organizowany jest wyjazd kilkudniowy połączony ze zwiedzaniem i poznaniem nowych miejsc przez uczestników. Nasza placówka od roku 2005 organizuje również Rajd Rowerowy i Pieszy odbywający się na terenie powiatu pruszkowskiego.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzona jest również rehabilitacja.

Podstawowym celem zajęć jest podtrzymanie i rozwijanie umiejętności uczestników w zakresie samodzielnego życia oraz podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Dane teleadresowe gminy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie

ul. Drzymały 30, 05-800 Pruszków

tel. (22) 738-15-01,
fax: (22) 738-15-06

e-mail: pcpr@powiat.pruszkow.pl
www: http://www.pcpr.pruszkow.pl

Bannerki

Powiat Pruszkowski Biuletyn Informacji Publicznej
Powiat Pruszkowski